wisie.pk.edu.pl
Laboratorium COWIK powstawało na przełomie wieków (końcówka lat 90-tych/początek tego wieku) staraniem pani profesor Teresy Lubowieckiej, ówczesnej dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska PK oraz profesora Mariana Hopkowicza, ówczesnego dyrektora Instytutu Inżynierii Cieplnej i Ochrony Powietrza. Jako laboratorium dydaktyczne miało i nadal ma na celu prezentację współczesnych rozwiązań z zakresu techniki instalacyjnej, a także przeprowadzanie ćwiczeń laboratoryjnych, w ramach których studenci mogą badać charakterystyki eksploatacyjne poszczególnych elementów i urządzeń wchodzących w skład instalacji klimatyzacyjno grzewczych budynków.
Laboratorium w momencie powstania zostało wyposażone w urządzenia i systemy klimatyzacyjno-grzewcze adekwatnie do ówczesnego poziomu techniki. Obecnie, po ponad 20 latach, większość z tych urządzeń wymagała modernizacji, która została także „wymuszona” przez kompleksowy remont budynku, jak również przez zmieniające się przepisy.
– Najbardziej palącymi problemami, które wymagały nowych rozwiązań modernizacyjnych były: brak w wyposażeniu tego laboratorium nowoczesnej, rewersyjnej pompy ciepła, mogącej stanowić zarówno źródło ciepła jak i energii chłodniczej oraz konieczność wymiany przestarzałego układu sterowania na nowoczesny, interaktywny, współpracujący z Internetem system sterowania i akwizycji danych pomiarowych. W tym momencie możemy uznać, że oba te zagadnienia udało się pomyślnie rozwiązać. – wyjaśnia dr inż. Kazimierz Wojtas, który przez ostatnie miesiące koordynował proces modernizacji Laboratorium COWIK.
Pierwszemu z wyzwań udało się sprostać dzięki firmie VAILLANT, znanemu na świecie producentowi urządzeń grzewczych, który bezpłatnie przekazał w użytkowanie Laboratorium nowoczesną, wysokoefektywną pompę ciepła, o wartości ponad 60 tysięcy złotych (netto). O bardzo wysokich parametrach i dużych możliwościach urządzenia opowiedział na spotkaniu pan Jakub Koczorowski, Manager Działu Pomp Ciepła firmy VAILLANT oraz wiceprezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC).
Zamontowana w Laboratorium COWIK pompa ciepła posiada następujące cechy:
- jest pompą ciepła typu „powietrze-woda” (czerpie ciepło „odnawialne” z powietrza i podgrzewa w sposób efektywny wodę grzewczą wykorzystywaną do celów grzewczych i klimatyzacyjnych);
- jest pompą ciepła typu „split” to znaczy podgrzewanie wody dokonuje się w części zamontowanej wewnątrz pomieszczenia laboratoryjnego (dzięki czemu pracuje ona z większą efektywnością i nie ma problemu zmarznięcia wody w czasie przestoju urządzenia);
- pompa ta może pracować w systemie „rewersyjnym”, dzięki czemu w okresie lata może pracować jako agregat ziębniczy chłodzący wodę zasilającą chłodnice w centrali oraz w klimakonwektorach chłodzących pomieszczenia;
- jest wyposażona w nowoczesny interakcyjny układ sterowania i regulacji (zapewniający możliwość zdalnego sterowania przez internet).
Fot. Jan Zych
Drugim ważnym elementem modernizacji Laboratorium COWIK była konieczność wymiany oprogramowania systemu sterowania i akwizycji danych. – Potrzebowaliśmy oprogramowania, które umożliwi interakcyjne sterowanie wszystkim urządzeniami wchodzącymi w skład systemów zainstalowanych w laboratorium – tłumaczy dalej dr Kazimierz Wojtas – które pozwoli na zaprogramowanie (zautomatyzowanie) przebiegu ćwiczenia laboratoryjnego, interpretację graficzną „on-line” wyników pomiarów, rejestrację i export danych pomiarowych w celu wykonania sprawozdań przez studentów. Znaczącą zaletą tego nowego systemu, szczególnie w „dobie pandemii” jest możliwość realizacji wybranych ćwiczeń laboratoryjnych w sposób zdalny („on-line”).
Takie narzędzie informatyczne stworzyła i dostarczyła krakowska firma WDW, kierowana przez właściciela pana Waldemara Witka (na zdjęciu po prawej).
Modernizacji oprogramowania dokonano w ramach programu POWER, natomiast koszty montażu i modernizacji instalacji wewnętrznych laboratorium związanych z ww. pompą ciepła w wysokości ok. 23,5 tysiąca złotych zostały sfinansowane z tzw. rezerwy dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.
Fot. Jan Zych