wisie.pk.edu.pl
Ze względu na upływający jutro (tj. 23 marca) termin zgłoszeń na 2-letnie studia magisterskie ‘Global Environment and Energy Course’ w japońskim Uniwersytecie Gifu przedstawiamy kilka refleksji na temat gościnności japońskiej autorstwa prof. dr hab. inż. Wojciecha Dąbrowskiego, Dyrektora Instytutu Zaopatrzenia w Wodę i Ochrony Środowiska WIŚ PK. Wyłoniony w drodze konkursu przyszły student Uniwersytetu Gifu z pewnością będzie miał wielokrotnie okazję jej doświadczyć.
„Umowa pomiędzy Uniwersytetem Gifu i Politechniką Krakowską o współpracy naukowej i dydaktycznej została podpisana w grudniu 2015 roku. Strona japońska nie czekała jednak ani na podpisanie umowy, ani na dotacje z projektów badawczych lub dydaktycznych, lecz wyłożyła własne środki finansowe by relacje pomiędzy naszymi instytucjami nie pozostawały pustymi deklaracjami na papierze.
Kontakty rozpoczęły się od zatrudnienia na okres jednego semestru dr hab. inż. Michała Zieliny, prof. PK na stanowisku Associate Professor w Gifu University dwa lata temu. Później Japończycy przyjęli wiosną 2015 roku pięcioosobową delegację z Wydziału Inżynierii Środowiska PK i przyjechali z rewizytą podpisać umowę. W międzyczasie na trzy miesiące zatrudnili mnie na stanowisku Senior Professor.
Przypisany byłem do Centrum Badań Zlewni Rzecznych, które zostało utworzone jako międzywydziałowa organizacja kierowana przez profesora japońskiego o chińskich korzeniach, pana Fusheng Li, orędownika współpracy międzynarodowej i entuzjasty naszego kraju. Racjonalnych powodów do utworzenia tego centrum było wiele. Dieta japońska oparta jest na rybach, warzywach korzennych, grzybach i ryżu, a ten wymaga niezwykle dużych zasobów wody w procesie uprawy. Innym powodem są prawie trzykrotnie większe średnie roczne wysokości opadów w porównaniu z Polską, co sprzyja wysokim odpływom wód deszczowych, szczególnie z terenów stromych i niezagospodarowanych terenów górskich. To dzięki nim – pomimo nadzwyczaj wysokiej gęstości zaludnienia obszarów płaskich – 70% powierzchni Japonii pokrywają lasy, a w Polsce niecałe 29%.
Uniwersytet Gifu nie tylko sponsorował mój pobyt w Japonii ale również delegację do Chin na konferencję i zwiedzanie Szanghaju. Poniżej zdjęcie z wręczenia mi po referacie w uniwersytecie Xiamen (Chiny) tryptyka z drzewa mahoniowego ze złoceniami, przedstawiającymi najstarszą literę chińską, oznaczającą pokój, bezpieczeństwo i stabilizację – symbol tego uniwersytetu.”
Wojciech Dąbrowski
Na zdjęciu powyżej ceremonia wręczenia prof. Wojciechowi Dąbrowskiemu tryptyku po referacie wygłoszonym na Uniwersytecie w Xiamen.