wisie.pk.edu.pl
Trwa okres przedakcesyjny dla WIŚ PK ubiegającego się o przyjęcie do prestiżowej sieci akademickiej Nordic Water Network, grupującej najlepsze europejskie jednostki zajmujące się problematyką wodną takie jak: Technische Universität Berlin (TU Berlin) i Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Trondheim, Norwegia. Doktoranci pracujący nad podobnymi zagadnieniami badawczymi już teraz nawiązują bezpośrednie kontakty spotykając się w Krakowie na 3-dniowym seminarium.
W dniach 6-8.04.2016 roku na WIŚ PK odbyło się seminarium dla doktorantów TU Berlin oraz Wydziału Inżynierii Środowiska i Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, którego tytuł Water and energy in innovative cities jednoznacznie określa obszar naukowo-badawczych zainteresowań 35 uczestników. Dyskutowano na temat zagadnień oczyszczania wody i ścieków (technologie, rozkład substancji niebezpiecznych, symulacje), gospodarki osadowej, systemów wodno-kanalizacyjnych (transport, modelowanie, zabezpieczenia), ujęć, pompowni, monitoringu sieci wod-kan., zarządzania w gospodarce wodnej, transportu zanieczyszczeń, zbiorników wodnych oraz aspektów energetycznych w technologiach środowiskowych. Przedstawiono 16 referatów w języku angielskim (8 z TU Berlin oraz 8 z PK) oraz 9 krótkich komunikatów prezentujących zakres prac doktorskich realizowanych na naszej uczelni w tematyce zbieżnej z seminarium. Warto podkreślić, że dla powodzenia seminarium polsko-niemieckiego kluczowe było ogromne zaangażowanie organizacyjne doktorantów WIŚ i WM. W sferze rozwojowej zasadniczym celem seminarium, było stworzenie bezpośrednich kontaktów pomiędzy doktorantami obu uczelni, pracującymi na podobnymi zagadnieniami badawczymi.
Obecność doktorantów prestiżowej niemieckiej uczelni na PK stanowi kolejny już etap współpracy zapoczątkowanej w lutym 2015 roku, kiedy to w oparciu o dwustronną umowę pomiędzy Uniwersytetem Technicznym w Berlinie (TU Berlin) a Politechniką Krakowską, Wydział Inżynierii Środowiska nawiązał kontakt ze stanowiącym część berlińskiej uczelni Instytutem Mechaniki Płynów, kierowanym przez ówczesnego prorektora TU Berlin Prof. Paula-Uwe Thamsena. Obszar współpracy naukowej i dydaktycznej zdefiniowano wówczas jako Smart Cities – rozwój miast na zasadach miast inteligentnych, przede wszystkim w zakresie nowoczesnych rozwiązań w obszarze rozwoju infrastruktury komunalnej. Uniwersytet Berliński należy do wiodących ośrodków naukowych w Europie prowadzących prace w tym obszarze.
Jak wspomina dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki – „w trakcie dwudniowego spotkania formalnego grupa robocza WiŚ PK kierowana przez Dziekan WIŚ PK, prof. dr hab. inż. Elżbietę Nachlik (w składzie: dr inż. L. Lewicki, dr inż. S. M. Rybicki oraz dr inż. T. Żaba) przedstawiła organizację i osiągnięcia badawcze naszego Wydziału. Podjęto wówczas decyzję o skoncentrowaniu współpracy na zagadnieniach związanych z przyszłościową infrastrukturą wodno-ściekową miast. Zdecydowano o wspólnym ubieganiu się o granty badawcze i wdrożeniowe pozwalające na stworzenie aplikowalnych rozwiązań oraz o stałej współpracy WIŚ PK z TU Berlin w realizacji prac badawczych, koncepcyjnych i wdrożeniowych, prowadzących do kompleksowego, nowoczesnego rozwiązania problemu odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych. Ustalono, że z polskiej strony obszarem pilotażowym będzie aglomeracja krakowska, co wymagało uzyskania przez Dziekan WIŚ akceptacji zarówno władz miejskich jak i Krakowskiego Holdingu Komunalnego.
Pierwszym przejawem współpracy akademickiej była wizyta w dniach 16-17.11.2015 r. Prof. Paula-Uwe Thamsena (oraz doktorantki Raji L. Mitchell) oraz wygłoszenie przez niego referatu pt. Urban Sewage System – a fit for a future? na seminarium dla pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska oraz Wydziału Mechanicznego PK. W trakcie spotkania przedstawicieli TU Berlin, naszej uczelni oraz Władz Miasta Krakowa uzgodniono zakres udziału jednostek Miasta we współpracy z TU Berlin.”
Jesienią 2015 roku przedstawiciele TU Berlin formalnie zaproponowali kandydaturę WIŚ do sieci akademickiej Nordic Water Network, grupującej najlepsze jednostki akademickie zajmujące się problematyką wodną.
Po podpisaniu przez JM Rektora Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. inż. Kazimierza Furtaka Memorandum of Understanding, rozpoczął się okres przedakcesyjny dla naszego Wydziału, który jest drugą jednostką akademicką w Polsce poddawaną procedurze przyjmowania do NWN. W lutym 2016 r. przedstawiciele Wydziału: prodziekan WIŚ PK, dr hab. inż. Ewa Szalińska van Overdijk oraz dr inż. Stanisław M. Rybicki uczestniczyli w Berlinie w spotkaniu grupy zarządzającej NWN.
Zapytana o to, jakie możliwości w dłuższej perspektywie otwiera współpraca z TU Berlin, dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka wymienia: rozszerzenie współpracy w zakresie studiów I i II stopnia; krótko- i długoterminowe staże zagraniczne dla studentów I, II, III stopnia a także przygotowywane już spotkanie doktorantów na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie.
![]() |