Politechnika Krakowska

 Studenci z SKN Geotechniki i Konstrukcji Inżynierskich na konferencji w Salzburgu

 

Foto: ÖGG/Chris Hofer

 

Ośmioro studentów budownictwa WIŚ, a zarazem członków Studenckiego Koła Naukowego Geotechniki i Konstrukcji Inżynierskich, wraz z opiekunem koła, dr Krzysztofem Podlesiem, wróciło właśnie z konferencji geotechnicznej organizowanej w austriackim Salzburgu przez Austrian Society for Geomechanics. Opowiadają co zyskuje student, gdy ma okazję uczestniczyć w tak dużym międzynarodowym wydarzeniu, przyciągającym blisko 900 specjalistów i praktyków z czołowych firm i instytucji.

 

Konferencja w Salzburgu zwykle organizowana jest jako dwa wydarzenia w trakcie trzech dni. Pierwszego dnia przypadają warsztaty lub Tunnel Day (Tunneltag). W drugim i trzecim dniu odbywa się Geomechanics Colloquium (Geomechanik Kolloquium) skierowane do osób zawodowo powiązanych oraz interesujących się zagadnieniami związanymi z branżą geotechniczną. Pogrupowane w ramach sesji wykłady obejmują szereg aktualnych tematów i wyzwań branżowych. Co szczególnie akcentowali studenci, to fakt, że: „wszystkie wystąpienia oparte były na przykładach konkretnych projektów, m.in. rozważania na temat niebezpieczeństw w budowaniu tuneli w zróżnicowanych i ekstremalnych warunkach, wykorzystaniu energii geotermalnej, technologii BIM w branży geotechnicznej oraz wiele, wiele innych.”

 

 „Każdy omawiany projekt był konkretną, świeżą realizacją, w ramach której pojawiło się coś nowego i właśnie to coś jest prezentowane. Wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych, problemy, które wtedy wyniknęły i sposoby, jakimi inwestorzy wraz z wykonawcami sobie z nimi poradzili. Śledzimy proces i zarazem uczymy się, bo to są eksperymentalne przedsięwzięcia i rzeczy, których nikt jeszcze nie robił.” – wyjaśnia jedna ze studentek, Edyta Dąbrowska.

 

Co jeszcze zwróciło uwagę studentów, to sfera kontaktów biznesowych, które się podczas konferencji nawiązuje na każdym poziomie i rozwija podczas przerw, posiłków czy wieczornych spotkań, jak przykładowo koncert Mozarta. Student Michał Zych podkreśla: „Ważna i zauważona przez innych musiała być obecność na konferencji kogoś, kto reprezentował daną instytucję. Ci ludzie przyszli tam, by sprawdzić, kto nowy wszedł do branży? Czy czegoś ciekawego nie wprowadził? Co my moglibyśmy odkupić?” Ta otwartość na kontakty, z których może wyniknąć współpraca, przejawiała się w pytaniu studentów WIŚ – przez osoby prowadzące w Salzburgu biuro projektowe – o znajomość języka niemieckiego, bo może ktoś chciałby trafić do tego biura na staż.

 

Opiekun SKN Geotechniki i Konstrukcji Inżynierskich, dr Krzysztof Podleś, zapytany skąd pomysł, by zorganizować wyjazd koła na austriackie Geomechanics Colloquium, wspomina: „Na konferencji w Salzburgu byłem kilka razy i zawsze wracałem z przekonaniem, że to wartościowe wydarzenie. W roku 2012 po raz pierwszy postanowiłem zabrać na własny koszt najbardziej aktywnego studenta koła. Wtedy udział studentów był bezpłatny. Dwa lata temu zaproponowałem na kole, aby studenci zainteresowali się  pozyskiwaniem środków na takie wyjazdy i jako jeden z wariantów zaproponowałem Salzburg. Niestety okazało się, że wprowadzono opłatę za udział studentów. Jednak wybór młodzieży padł właśnie na tę konferencję i w październiku 2015 odbył się pierwszy wyjazd 8-miu osób z koła do Salzburga. W tym roku sytuacja się powtórzyła.”

 

„Zdecydowaliśmy się na miasto Mozarta także ze względu na stosunkowo niewielką odległość od Krakowa oraz walory architektoniczne Salzburga, które mogliśmy podziwiać w wolnych chwilach, przeznaczonych na zwiedzanie i poznawanie jego historii oraz kultury. Na kimś, kto studiuje budownictwo nie może nie zrobić wrażenia tamtejsza dyscyplina urbanistyczna i jakość przestrzeni miejskiej.” – uzasadniają tegoroczną decyzję studenci i na dowód pokazują zdjęcia.

 

Po lewej: uczestnicy konferencji z WIŚ PK podczas przerwy kawowej: Krzysztof Skrok, Krzysztof Pudzisz, Joanna Adamska, Edyta Dąbrowska, Michał Zych, Damian Równicki i Daniel Mierzwa. Selfie po prawej autorstwa Michała Sikory, widocznego na pierwszym planie. 

 

Panorama Salzburga, a po prawej jaz na rzece Salzach - niewielka budowla hydrotechniczna połączona z elektrownią wodną, zamknięcia segmentowe. No i miał bardzo ładną architekturę. 

 

Więcej zdjęć na Facebooku WIŚ PK.data publikacji: 24.10.2016 r. przez: Monika Piaskowska, 919 odsłon      

Translate

Kalendarz

<< Czerwiec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Menu

Wyszukiwarka