wisie.pk.edu.pl
Prof. Paweł Wargocki jest profesorem wizytującym PK w ramach projektu POWER PK XXI 2.0. To uznany autorytet w dziedzinie kształtowania klimatu wewnętrznego (h-index 36), profesor Uniwersytetu Technicznego w Kopenhadze, Polak z pochodzenia. W najbliższą środę wygłosi wykład otwarty na platformie Zoom dla studentów i pracowników Wydziału, na który serdecznie zapraszamy.
Ponadto w semestrze letnim w ramach przedmiotu „Zaawansowane systemy wentylacji” prof. Wargocki poprowadzi autorskie zajęcia ze studentami I roku studiów II stopnia zatytułowane: „Klimat wewnętrzny, założenia pod zaawansowane systemy poprawy klimatu wewnętrznego w pomieszczeniach” w ilości 60 godzin dydaktycznych.
Program wykładów oraz zajęć obejmuje:
Wykłady:
Ćwiczenia Projektowe:
Ćwiczenie nr 1.
Pomiary komfortu cieplnego.
Studenci wybieraja kilka lokalizacji i mierza parametry termiczne. Poznie uzywaja CBE comfort tool na Internecie do obliczenia parametrow komfortu cipelnego – PMV/PPD a takze w oparciu o model adaptacyjny. Pisza raport z pomiarow.
Ćwiczenie nr 2.
Pomiar krotności wymian i emisji CO2 od ludzi.
Studenci mierzą CO2 w pomieszczeniu przy dwóch wydatkach wentylacji I dwóch aktywnościach osób znajdujących się w pomieszczeniu. Muszą policzyć krotność wymian I emisje CO2. Przeanalizować stan chwilowy CO2 oraz stan ustalony jeśli go uzyskają. Zastosować program na Internecie (np NIST Tools) do obliczenia wydatki wentylacji lub emisji CO2. Spadek CO2 użyją do obliczenia krotności wymian. Pisza raport z pomiarów.
Ćwiczenie nr 3.
Pomiary parametrów jakości powietrza.
Studenci wybierają kilka lokalizacji na Campusie i mierzą parametry powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Oceniają ozon, pyły, NO2, mikropyly i TVOC (twój czujnik) a także CO2. Porównują z zaleceniami polskich norm I WHO. Pisza raport.
Ćwiczenie nr 4.
Pomiary jakości snu
Każdy ze studentów dostaje czujnik do domu. Mierzą parametry w ich sypialni przez dwie noce. Np. jedna noc z zamkniętymi oknami i drzwiami druga z otwartymi oknami. Porównują wyniki. Opisuje je. Liczą krotność wymian. Niektórzy mierzą parametry snu (opcjonalnie). Prowadzą dyskusje i opisują w raporcie jako oddzielne samodzielne zadanie.